Varškės ir obuolių pyragas

Gyvenam įdomiais laikais. Tikriausiai jau ne pirmą kartą girdim tą frazę paskutiniu metu. Visi priversti sėdėti namuose, kavinės restoranai uždaryti, jokių renginių, siautėja mirtinas virusas. Kažkur matytas filmo scenarijus virto mūsų realybe. Nenoriu leistis į negatyvą, nes jis tikrai nepadeda. Geriau šį laiką išnaudoti pasigaminant skanaus maisto, galbūt šiek tiek pasilepinti save (būtent šiuo pyragu), permąstyti savo poreikius ir gyvenimo būdą, išmokti sulėtinti. Mama žemė paspaudė „reset“ mygtuką, paspauskim ir mes. Lėčiau, kokybiškiau, ramiau.

Gaminimo laikasPorcijosSudėtingumas
~2 val. 9-10 nemažų gabaliukų

 

VIENAM APVALIAM PYRAGUI:

7-8 vidutinio dydžio obuolių, 
200 g sviesto,
300 g miltų (naudojau kvietinius, tiktų ir spelta, galima pamaišyti su avižiniais, gal net ir migdolų miltais, kad būtų dar įdomesnio skonio papildymas).
9 proc. 500 g varškės,
3 kiaušinių,
šaukštas cinamono (dėkit pagal skonį, kaip mėgstat)
pora šaukštų rudo cukraus ir keli šaukštai balto cukraus
kepimo miltelių,
vanilinio cukraus,
maltos vanilės (būna geltonuose pakeliuose tokie milteliai, duoda labai gero aromato, geriau nei vanilinis cukrus, bet jei neturit, tai nebūtina)

1. Obuolius nuplauti, nulupti, perpjauti ir supjaustyti skiltelėmis. Sumaišyti dubenyje su šaukštu cinamono (galima dėti pagal skonį, jei norisi mažiau, galima dėti mažiau) ir pora šaukštų rudo arba paprasto cukraus, priklausomai nuo obuolių rūgštumo, pagal skonį. Jei norisi daugiau gaivumo ir rūgštelės, galima aplaistyti pusės citrinos sultimis. Ragaukit, žiūrėkit pagal skonį. 🙂
2. Ruošiam varškę: varškę dubenyje labai labai gerai sutrinti šaukštu, kad neliktų gumulėlių. Tam mikseris net nebūtinas, jei jo neturit, tai tą puikiai galima padaryti šaukštu ir raumenų jėga. 🙂 Dėti pusę šaukštelio kepimo miltelių (kepdama varškė gražiai pakyla, pasidaro puri), vanilinio cukraus, maltos vanilės ir gerai išmaišyti. Paragaukit – jei norisi daugiau saldumo, galit dėti šaukštą ar du cukraus, bet ji neturi būti labai saldi, nes bus saldumo nuo obuolių. Dėti tris kiaušinius, išmaišyti gerai, kad būtų vientisa, puri masė. Ji neturi būti skysta, gaunasi tokia potirštė kreminė masė. Aš naudojau šlapesnę varškę, bet ji puikiai susitrynė į vientisą masę, beveik be gumulėlių. 
3. Darom pagrindą ir trupinių viršų: sviestą supjaustyti gabaliukais, dėti į dubenį, užpilti miltus ir gerai išminkyti tarp pirštų. Kantriai minkyti, kol nebeliks didelių sviesto gabalų ir masė pataps tarsi smėlis, lengva, puri. Tai užtruks, neišsigąskit, jei sunkiai minkosi, viskas tvarkoj, tiesiog minkykit, medituokit. Svarbiausia, kad nebūtų didelių sviesto sušokusių gabalų. Galima saujomis imti ir patrinti delnuose, kad susitrintų viskas. Galima įdėti šaukštą ar du cukraus. Paragaukit. Trupiniai turi būt vos vos saldūs. Galima išvis nedėti jokio cukraus.
4. Orkaitę įkaitinti iki 180 laipsnių. Pasiruošti skardą, iškloti ją kepimo popieriumi. Naudojau apvalią atsegamą skardą (~25 cm). Galima būtų kepti ir kvadratinėje formoje. Daugiau nei pusę „smėlio“ suberti į skardą ir suploti ranka tolygiai paskirstant ir padaryti pagrindą. Pasilikti šiek tiek trupinių ant viršaus, bet jų nereikia daug. poros saujų užtenka.
5. Dar kartą permaišyti varškę, supilti ant pagrindo, atsargiai išlyginti, kad pasidengtų tolygiai. Suberti obuolius, išlyginti, galima lengvai paspausti, kad susislėgtų, bet nereikia per daug. Suberti likusius trupinius ant viršaus ir kišti į pečių valandai. Stebėti, kaip skrunda. Varškė turėtų pakilti, pyragas lengvai pakils, obuoliai ir miltai apkeps, bet neturėtų degti. Po valandos ištraukti pyragą, Galima patikrinti mediniu pagaliuku viduryje, ar neapsivelia varške.
Gali būti šiekt tiek drėgnas pagaliukas, bet nieko baisaus. Ištrauktas pyragas dar šiek tiek kepa toj karštoj formoj, tai palikit atvėst. Pjaustykit, kai gerai pravės, nes bus šiek trapus, bet pjaustomas. Mano vyrui labai patinka šilti obuoliai, tai jis valgė dar šiltą ir būtų vienu prisėdimu pusę sukapojęs. Labai gyrė ir prašė kad dažniau tokį kepčiau 🙂 

Modifikacijos ir idėjos:
* vietoj kvietinių miltų galima naudoti ir migdolų, avižinius miltus ar speltos miltus. Galima dėti dalį kvietinių, dalį kitokių miltų. Būtų dar daugiau skonio.
* vietoj sviesto galima būtų naudoti ir kitokius riebalus, pavyzdžiui, kokosų aliejų. Turbūt kelių šaukštų reikėtų, kad miltai sušoktų ir būtų galima padaryti tvirtą pagrindą. Galima eksperimentuoti: dėti mažiau sviesto, jei bijot riebalų, įpilti šiek tiek vandens, kad būtų sukibimas ir būtų galima suformuot pagrindą pyragui. Šiaip, juk kartais galima ir kaloringesnių pyragų, kai kasdien tokių nevalgai 😉
* jis labai skanus ir šaltas, man gal dar skanesnis net. Tobulai tinka prie kavos ar arbatos. O šiltas – būtų visiškas guilty pleasure – su vanilinių ledų kaušeliu.